• Audiobook
    Audiobook

O książce

← Posłuchaj fragmentów nagrań!

 

Cykl satyrycznych opowiadań Karla Michala (wł. Pavla Buksy, 1932-1984) Straszydła na co dzień (Bubáci pro všední den) ukazał się w Czechosłowacji w 1961 r. – w latach bezwzględnego komunistycznego reżimu. Natychmiast stał się bestsellerem, kultową książką lat sześćdziesiątych, biblią kontestatorów i prawdopodobnie najsławniejszą pozycją w dorobku autora.


Motywem łączącym wszystkie siedem opowiadań jest nagłe pojawienie się w życiu bohaterów różnych fantastycznych stworów, a zamieszanie wywołane przez konfrontację dwóch światów uwydatnia absurdalność rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć „normalnemu” człowiekowi.


Podczas gdy w socjalistycznej rzeczywistości tamtych lat czescy humoryści skupieni byli wokół oficjalnego satyrycznego tygodnika „Dikobraz“, Karel Michal swoimi Straszydłami... wystąpił w roli prywatnego przedsiębiorcy, który pozwolił sobie konkurować w tej dziedzinie z sektorem państwowym.

Do roku 1967 Straszydła… wydano trzy razy w łącznym nakładzie niemal stu tysięcy egzemplarzy. Na motywach jednego z opowiadań w 1965 r. reżyser Zdeněk Podskalský nakręcił film: popularną do dziś Białą Damę.

Strony: 1 2 3 Następna »